1.7. vstoupila v platnost úprava telekomunikačního zákona známá jako“ My vám dáme, vy telefoničtí šmejdi!“ Protože v současné době na to dostávám více dotazů (jako co od toho očekáváme a co to znamená pro naše projekty), rozhodl jsem se to shrnout v několika větách.

  1. Tyto úpravy mají zasáhnout hlavně zpracovatele databází osobních kontaktů a mají vliv na prodej po telefonu v B2C. Nijak neomezují vaše nebo naše volání v B2B – tedy do firem, pokud tyto firmy mají alespoň jedno telefonní číslo uvedené na svém webu. Nás totiž na začátku projektu nezajímají konkrétní jména, ale role ve firmě.
  2. Toto vyjádření není z mé hlavy, ale je to takto popsáno v podrobném dokumentu Q&A od ČTU z prosince 2021 (obsaženo v tiskové zprávě „Nová pravidla pro marketing“). Před tím takové výjádření najdet i v předposledním odstavci zde https://www.itpoint.cz/ctu/?i=telemarketing-prisnejsi-pravidla-zek-14385
  3. Protože ale novináři nejsou ani zdaleka tak důkladní ve studiu materiálů (komu by se to taky chtělo číst a porovnávat rozdíly před a po), tak se od té doby a hlavně na konci června objevilo několik článků typu „Otravné hovory končí…“, „Novela znamená faktický zákaz telemarketingu“. Tyto články házejí vše do jedno pytle – nabídku nového výrobního stroje do výrobní společnosti vedle nabídky amuletu na potenci 80letému důchodci.
  4. Očekávám, že během prvních týdnů, možná měsíců, se může stát, že my všichni narazíme na větší počet lidí, kteří se budou rozčilovat, protože „jím přece nesmíme volat“. Nezbývá, než si být jistí svojí pravdou a nacvičit si pro takový případ jasnou odpověď.
  5. Volaný má vždy právo hovor odmítnout, případně požádat, abychom mu už nikdy nevolali. Nebo se může rozhodnout nebrat žádné cizí telefony. Pokud je rentiér a většinu svého času tráví na rybách, tak je mu celý svět u „zadele“… Ale ti ostatní, kteří ještě potřebuji vytvářet hodnoty, prodávat a nakupovat, stejně cizí telefonní čísla brát budou muset.

Co mají společného obchodník na telefonu a popelář?

Photo by Obie Fernandez on Unsplash

Petr Chaloupka
Tel.: +420 777 587 024
Email: petr@leadmachine.cz