Miluju, když někdo dělá práci za mě. Takže když jsem na podzim objevil svět textového a grafického AI, hned jsem začal vymýšlet, kde bych si mohl pomoci. Jako firma orientovaná na služby, potřebujeme previdelně pracovat na blogu a generovat obsah, který používáme na webu pro vyhledávače a pro Newsletter. Jenže kdo má pořád vymýšlet ty texty? A kde pořád brát nové obrázky, když už vás fotky z Unsplash nebaví.

Proto jsem už před Vánoci začal používat na přípravu článku AI ChatGPT a na generování obrázků AI Midjourney. Nejde to všechno popsat v jednom článku, takže dnes se budu věnovat ChatGPT.

ChatGPT

Není to jediná umělá inteligence pro generování textu, ale (zatím) jediné uživatelsky jednoduché řešení s češtinou, které jsem našel.

Registrace a logování do systému

Kromě registrace zde https://chat.openai.com/ nepotřebujete nic. Když jsem začínal, tak nebyl problém s kapacitou, ale poslední dobou čím dál častějí dostávám upozornění na příliš velký provoz a odmítnutí připojení.

ChatGPT obsazeno

A nabídku na ChatGPT Plus, kde bych tyto problémy neměl.

ChatGPT Plus is available in Czech Republic
Subscribers will receive:

  • General access to ChatGPT, even during peak times
  • Faster response times
  • Priority access to new features and improvements

Celkem chápu, že chtějí vydělat, ale zatím si nejsem jistý hodnotou. Zatím tedy pomáhá opakovaný „refresh“ prohlížeče. Uvidíme, jak to bude dál.

Odpovědi na jednoduché otázky vs. text na článek

Při prvních pokusu na podzim jsem byl doslova oslněn schopnosti odpovědět včetně možnosti rozšíření předchozí odpovědi. Působí to neuvěřitelně živě. Už kvůli tomu stojí za to ChatGPT vyzkoušet. To vám ale při psaní článků, eseje nebo blogu je celkem k prdu. Lze to ale využít, tak, že pokud při prvním pokusu článku nejste spokojeni s nějakou částí, tak můžete chatbot vyzvat, aby se k tomu vrátil a tuto část rozvinul.

Čeština a gramatika

Ta bohužel není stoprocentní. To sice není ani ta moje, ale chyby ChatGPT jsou občas dost čitelné:

… Pak byste měli začít používat mapovou aplikaci v mobilu jako Tony Stark svůj Iron Man
…klienty, partnery a kolegami

Takové chyby už v překladačích od Google nebo DeepL podle mě neuvidíte.

Styl psaní

Fascinovaly mě ukázky textu vygenerované v nějakém stylu. Klidně můžete AI požádat aby text napsal třeba ve stylu japonské básně Haiku. Ale to taky v blogu příliš nevyužijete. Bohužel v praxi se mi nedaří dosáhnout flexibility, kterou bych potřeboval. Osobně preferuju „relax“ formu, kde můžu použít obraty, jako jsou výše zmíněné „k prdu“. Navíc rád do textu zakomponuju kulturně-politické odkazy. Možná, že to ChatGPT umí, ale já jsme z něho zatím dostal pouze toho „Ironmana“ výše.

 

Příště

Příště se kouneme na grafické AI a doplním ještě pár zajímavostí k ChatGPT

Credit: Midjourney AI

Petr Chaloupka
Tel.: +420 777 587 024
Email: petr@leadmachine.cz