Hledali jste architekty v okolí a chtěli poptat třeba architektonickou studii? Plánovali jste oslovit některé architekty ve vybraném regionu s nabídkou? Skončili jste u vyhledávače a doufali, že vám nabídne ty nejlepší? Už nemusíte.

Seznam akreditovaných architektů

Vyhledat si akreditované architekty není až takový problém. Najdete je na webu České komory architektů https://www.cka.cz/cs/svet-architektury/seznam-architektu. A pokud se tam podíváte, rychle zjistíte, že v České republice jsou architektů doslova tisíce. A pokoušet se v tom vyhledat ty, kteří jsou ve vaší blízkosti, je nemožné.

Proto jsem se rozhodl tuto veřejně dostupnou databázi vizualizovat a ukázat k čemu může pomoci geografická vizualizace databáze. Právě na akreditovaných architektech si ukážeme, co lze udělat pouze s pomocí Google Maps a porovnáme to s profesionálním řešením Corpis Maps.

LEADMACHINE je Gold Partner Corpis Maps

Na Google maps jsem tedy připravil dvě největší skupiny České komory architektů – obor Architektura, do které se v současné době registruje nejvíce nových akreditovaných architektů a dále Autorizaci se všeobecnou působností.

https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=10KhgFkXdUmuPqTMVwuHvFVLzYBW1MHL1&usp=sharing

Na mapě jsou zobrazeny všichni členové, kteří mají správně vyplněnou adresu. Zhruba 70 architektů z jedné skupiny a podobný počet z druhé skupiny v databázi adresu neuvedlo, a proto nejsou v na mapě zobrazeni. Všimněte si, že někteří z architektů uvedli adresu mimo Českou republiku. V tuto chvíli není možné ověřit, zda tomu tak opravdu je. A ani to není meritem věci.

Možnosti Google Maps

Google maps celou operaci zvládly celkem dobře. Vlastně velmi dobře, když uvážíme, jak nekvalitně je databáze ČKA udělaná a doplňovaná. Nevýhodou je ale malá přehlednost v hustě obydlených místech – tedy v každém trochu větším městě. Dost se „nazoomujete“Je vidět, že hlavním účelem tohoto nástroje je spíše plánovaní trasy mezi jednotlivými body. Na jednotlivé body sice může kliknout a zjistit detailnější informace, ale to je tak všechno. Nad těmito daty nepřipravíte prakticky žádné filtry (já zvládnul databázi alespoň rozdělit do těch dvou skupin), tím méně nějakou další analýzu.

Pro pouhé zobrazení architektů s odkazem to stačí. Pokud ale potřebuje obchodní analýzu regionu, nebo dokonce analýzu aktivit vlastních obchodníku, tak k tomu se Google maps nehodí. Proto si příště na podobné databázi ukážeme, co umí Corpis Maps – nástroj určený pro obchodní ředitele, kteří chtějí mít přehled.

 

Vizualizace: Google maps

Petr Chaloupka
Tel.: +420 777 587 024
Email: petr@leadmachine.cz